پروفایل من
تماس با من
نویسنده (های) وبلاگ

آرشیو وبلاگ
دومین همایش ملی انجمن ایرانی ژئومورفولوژی نویسنده: حمید عمونیا سماکوش - ۱۳٩٢/٩/٢٩

 

 

لینک      نظرات ()      

نرم افزارهای کاربردی برای ژئومورفولوژی نویسنده: حمید عمونیا سماکوش - ۱۳٩٢/٩/٢۳

در این قسمت می خواهم شما را با تعدادی از نرم افزار هایی که در ژئومورفولوژی و پژوهش های مربوط به آن استفاده می شود آشنا نمایم:

1- نرم افزار فتوشاپ: این نرم افزار را اکثرا یا نامش را شنیده اید یا با آن کار کرده اید. همانطور که از ترجمه لفظی این واژه برمی آید برای عکس ها و تصاویر و پردازش و اصلاح آنها کاربرد دارد البته از آن بیشتر برای کارهای گرافیکی استفاده می شود. در ژئومورفولوژی محققین برای نمایش دادن تصاویر به بهترین شکل و با کیفیت خوب و در برخی از مواقع ترسیم قسمت هایی از نقشه های ژئومورفولوژیکی منطقه مورد مطالعه از این نرم افزار کمک میگیرند. با استفاده از این نرم افزار میتوان لایه های متفاوت را که در ترسیم نقشه های ژئومورفولوژی بسیار نیاز است به راحتی ایجاد نمود و در نهایت یک تصویر کامل و نقشه ای منظم و کاربردی از لندفرم ها ارائه نمود.البته  این نرم افزار صرفا قابلیت گرافکی دارد و قادر به نمایش موقعیت نیست 

2- نرم افزار ArcGIS: این نرم افزار در بین جغرافیدانان بسیار شهره است. این نرم افزار برای ترسیم و پردازش اطلاعات مکانی و فضایی بسیار قدرتمند است. از این نرم افزار برای مکانیابی،پهنه بندی،پراکنش،تعیین حریم،ترسیم نقشه،تلفیق نقشه و نمودارها،اتصال دادهای آماری با داده های بصری و...... می توان استفاده نمود . به نظر اکثر محققینی که در حیطه ژئومورفولوژی کار می کنند این نرم افزار می تواند سرعت انجام کار را بخصوص در تهیه نقشه بسیاربالا ببرد. در حال حاظر تمامی نقشه های  طرح های هادی ،تفضیلی و جامع بدون تردید با استفاده از این نرم افزار به نمایش درمی آیند و می توان به جد این نرم افزار را مهمترین و کاربردی ترین نرمافزار برای ژئومورفولوژیست ها معرفی کرد.

3-  نرم افزار اتو کد: شاید در ترسیم دقیق هندسی ابعاد نتوان نرم افزاری قوی تر از این نرم افزار با این کارایی و سرعت عمل پیدا نمود به گونه ای که در بین تمامی گرایش های مهندسین عمران آموختن این نرم افزار جزء لاینفک انجام تحقیقات می باشد. در ژئومورفولوژی هم که با اشکال هندسی و امور نقشه برداری و نقشه خوانی کاملا در ارتباط تنگاتنگ است نمی توان اهمیت یادگیری این نرم افزار را نادیده گرفت. هرچند امروزه نرم افزارهای جی ای اس اکثرا جای این نرم افزار را گرفته اند ولی هیچکدام از نرم افزارهای جی ای اس از نظر دقت هندسی و قدرت ترسیمی به پای این نرم افزار نمیرسند.در اکثر نقشه های پایه استفاده از نرم افزار اتوکد یک امر ضوری تلقی میگردد بگونه ای که در اکثر ارگانها و شرکت های مهندسی کاربر این نرم افزار را به عنوان قسمتی از چارت سازمانی خود  دارند.

4- نرم افزار Envi :نرم افزاریست قدرتمند در پردازش و طبقه بندی تصاویر ماهواره ای مشابه آن نیز وجود دارد مانند ایردس و ژئومتیکا و...

چون در تحقیقات ژئومورفولوژی استفده از تصاویر ماهوارهای خیلی رایج است بنابراین آشنایی با یکی از نرم افزارهای پردازش تصاویر نیز بسیار ضرورت دارد .

5-نرم افزار های فری هند و کرل: این نرفزارها برای ترسیم بسیار قدرتمند هستندو میتوانید از این نرم افزار اشکال مختلف را به شکلی جذاب و شماتیک ترسیم نمایید مانند خروط افکنه ها،ناودیس ها همان اشکالی که در مبانی ژئومورفولوژی آنها را زیاد دیده اید.

6- نرم افزارهای ریاضی و آماری: از این دست نرم افزار ها بیشمارند ولی چند مورد از آنهایی که زیاد استفاده میشود و کاربرد های فراوانی هم دارند می توان به متلب،spssو اکسل اشاره نمود. نرم افزار مطلب که بیشتر با برنامه نویسی نیز همراه است بسیار قدرتمند است و تحلیلهای قوی نظیر شبکه های عصبی و فازی و ترسیم نمودارهای خوب و شکیلی داردکه اگر کسی بتواند این نرم افزار را خوب بیاموزد تقریبا از نظر اماری و ریاضی در بعد نرم افزاری کامل است.نرم افزار spss که نرم افزاری آماری و کاملا شناخته شده است کاربردهای فراوانی دارد از ترسیم نمودارها گرفته تا تحلیل های آماری توصیفی و استنباطی که هم یادگرفتن آن کمی ساده تر از متلب است و هم پاسخگوی پژوهشگران ژئومورفولوژی است . نرم افزار اکسل که از خانواده آفیس است که در ترسیم و جدولبندی داده ها و آمار توصیفی کاربردهای فراوانی دارد و میتواند به عنوان پایگاه داده های آماری نیز مورد استفده قرار گیرد که قابلیت اتصال به نرمافزار جی ای اس را دارد.

7- نرم افزارهای گوگل ارث و گلوبال مپر:این دو نرم افزار که با اتصال به اینترنت به نهایت قابلیت خود می رسند قادر به نمایش تصاویر از سطح زمین هستند که برای دید پیدا کردن و تعیین موقعیت مکانی مناسب هستند.

البته به غیر از این نرم افزارهای که در بالا معرفی نمودیم برخی از نرم افزارهای دیگر هستند که بصورت موردی استفاده می شوند مانند ویند روز برای ترسیم گلباد یا اسمادا  و مایک و هکرس برای کارهای هیدرولوژیکی یا تری دی مکس برای سه بعدی سازی اشکال و ....

در پایان از دوستانی که اطلاعاتی در مورد نرم افزارهای کاربردی دیگر دارند درخواست داریم تا مطالب خود را برای ما بفرستند تا ما آنها را برای همه علاقمندان به نمایش بگذاریم.

 

لینک      نظرات ()      

سایت های ارائه کننده نشریات , مجلات و فصلنامه های معتبر علمی در ایران نویسنده: حمید عمونیا سماکوش - ۱۳٩٢/٩/۱٥

این سایت ها مقالات مورد نیاز شمارا تا اندازه زیادی ارائه می دهند که بسیار کاربردی هستند.البته برای سایت های دانشگاهها و انجمن های علمی نیز نشریات تخصصی مرتبط را دارند که میتوانید از انها نیز استفاده کنید ولی این سایت ها جامع ترند.

http://sid.ir/fa/index.asp سایت جهاد دانشگاهی

http://www.magiran.com/ سایت بانک اطلاعات نشریات کشور

http://www.irandoc.ac.ir/ پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران این سایت برای یافتن پایان نامه ها نیز بسیار سودمند است

http://www.civilica.com/ ناشر تخصصی کنفرانسهای کشور

http://www.ensani.ir/ پرتال جامع علوم انسانی

لینک      نظرات ()      

منابع آزمون دکتری ژئومورفولوژی نویسنده: حمید عمونیا سماکوش - ۱۳٩٢/٩/٢

برای شناخت جزئیات منابع آزمون دکتری سال 93 به وبلاگ دوست عزیز آقای سعید رحیمی هرآبادی سر بزنید واقعا خوبه دستش درد نکنه. در قسمت دوستان من به قسمت بانک اطلاعات ژئومورفولوژی برید .

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر
کلمات کلیدی وبلاگ
دوستان من
جامعه جغرافیا و برنامه ریزی شهری و روستایی و توریسم دانشجویان کارشناسی ارشد ژئومورفولوژی آزاد نور مرکز اطلاعات علمی تخصصی مدیریت شهری مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر کتابناک سایتی برای دانلود رایگان کتاب زمین شناسان دانشگاه آزاد اسلامی ژئومورفولوژی و برنامه ریزی محیطی انجمن جغرافیایی دانشگاه گلستان ژئومورفولوژی- جغرافیای طبیعی وبلاگ تخصصی رشته جغرافیا سازمان زمین شناسی ایران سایت تخصصی جی ای اس رستنگاه- جغرافیای انسانی کویر ها و بیابان های ایران کتاب خانه ملی ایران سایت بقا در طبیعت ایران هیدرولوژی جغرافیای نوین علوم جغرافیا کو ه گشت زاگرس بینش ژئوتوریسم علوم زمین دانشنامه رشد نشنال جئوگرافی سفر در طبیعت ایران انجمن ژئومورفولوژی وبلاگ نقشه بردار نودال سیستم های ژئومورفولوژی راهنمای سفر های خارجی انجمن مخاطره شناسی ایران سایت جامع گردشگری ایران موسسه ملی اقیانوس شناسی پایگاه ملی داده های علوم زمین دانشجویان جغرافیای طبیعی رشت مجله پژوهشهای ژئومورفولوژی کمی موسسه علمی تحقیقاتی چشم انداز انجمن تخصصی پژوهشگران علوم جغرافیا انجمن علمی زمین شناسی دانشگاه تهران دانشجویان ژئومورفولوژی دانشگاه محقق اردبیلی انجمن علمی مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک ایران اخبار فناوری اطلاعات شبکه دوستان بهشت من شبکه اجتماعی ادبیات جهان