چگونه در آزمون کتبی و مصاحبه دکتری موفق شویم؟

برای گرفتن یک نتیجه مطلوب در آزمون ها باید خود را به امادگی های لازم در ارتباط با آن ازمون مربوطه برسانیم چراکه هر آزمون شرایط خاصی دارد که تا آنرا نشناسیم نمی توانیم به موفقت در ان آزمون برسیم.

یقینا آزمون دکتری دارای شرایط خاصی است که باید برای شرکت در ان به انها آگاهی داشته باشیم. در زیر به جند مورد کلیدی در این ارتباط تاکید می نمایم تا انهایی که نیاز به این راهنمایی دارند بتوانند از این مورد استفاده نمایند.

1- ابتدا باید شرایط دقیق شرکت در ازمون را از طریق مطالعه دفترچه کاملا مسلط باشیم تا نکند اصلا نتوانیم در آزمون شرکت نماییم

2- باید با توجه به رشته ای که قرار است در آزمون شرکت نماییم شرایط دروس آن و ضرایب را بطورکامل اگاهی یابیم.

3- با توجه به مواد امتحانی باید باید حجم و تعداد منابع را از طریق افراد آشنا به این مسائل دریافت نماییم

4- بعد از مشخص نمودن مواد امتحانی و شناخت منابع باید با توجه به اهمیت انها و حتی زمان مورد نیاز برای مطالعه انها برنامه ریزی کنیم تا در اسرع وقت بتوانیم به نتیجه مطلوب بررسیم.

5- باید در انتخاب منابع دقت زیاد شود زیرا شناخت اساتید تاثیر گذار دررشته و کتابها و مقالات انها در آمون دکتری بسیار تاثیر گذار است.

6- در ازمون دکتری سوالات با دید بنیادی مطرح می گردد بنابراین فهم دقیق مطالب که در منابع آمده اند مهم است و فقط به خاطر سپردن کاری از پیش نمی برد.

7- مدیریت زمان در طول مطالعه حتی در سر جلسه امتحان کاری اساسیست. در زمان مطالعه چیزی که باید در طول زمان مطالعه بدان آگاه باشیم این است که پیوستگی مطالعه هرگز فراموش نشود زیرا مجبور به بازگت از ابتدا می شویم و زمان از دست می رود.

8- مرور و دوره مطالب بسیار مهم است زیرا یقینا با گذشت زمان مطالب از ذهن می رود ولی با مرور دوبازه این مطالب تازه می شوند. چیزی که برای مرور کردن مهم است این است که در مرور کردن باید فرد قبلا دقیق مطلب را یک بار خوانده باشد و فقط برای یاداوری به ان بپردازد . بنابر این مطالعه اول بسیار مهم است که با عمق بیشتر صورت پذیرد . این بدان معنیست که در مطالعه دور اول تا مطلبی را نفهمیدیم سراغ مطلب دیگر نرویم مگر اینکه دیگر احساس کنیم در توانمان نیست.

9- بعد از مطالعه باید خود ازمایی کنیم تا ببینم چه کاره هستیم یعنی آیا واقعا به درصدی از آمادگی رسیدیم یا نه. برای این کار باید از نومنه سوالات استفاده کنیم و خود را آزمون کنیم . این آزمون هم باید از لحاظ کیفی باشد هم کمی (زمان پاسخ گویی).

10- در نهایت باید در ازمون دقت کنیم که سوالات را دقیق بخوانیم و سوالات با توجه به پاسخ های داده شده جواب دهیم در ازمون دکتری جواب ها بسیار گمراه کننده هستند که نیاز به دقت بسیار دارند.

این موراد که در بالا به انها اشاره شد در ازمون های دیگر نیز کاربرد دارد ولی در ازمون دکتری چیزی که بیشتر اهمیت دارد منابع است زیرا شناخت منابع دقیق که از انها در آزمون سوال مطرح می شوند بسیار دشوار است و تقریبا نمی توان به طور دقیق گفت که از فلان کتاب بالای 70 درصد سوال مطرح میشود چیزی که در آزمون کارشناسی ارشد می توان به این مهم دست یافت. پس در این ازمون هرکسی جامعیت داشته باشد و منابع را درست بشناسد و در کل مبانی نظری را خوب یاد داشته باشد موفق تر از کسانیست که به این موارد کمتر اگاهند.


برای آن دسته از دوستانی که در آزمون حائز رتبه شده اند و دعوت به مصاحبه شده اند توصیه میکنم به وبلاگ سیستم های ژئومورفولوژی (آقای رحیمی هرآبادی)مراجعه نمایند نکات جالبی در آن قرار دارد.

به امید موفقیت شما

 

/ 1 نظر / 212 بازدید
بوروجی

با سلام خدمت شما وبلاگ نویس محترم انصافا وبلاگ زیبایی دارین.این رو جدی میگم... امیدوارم موفق باشین. خوشحال میشم به سایت من هم سر بزنید http://www.booroog.ir/category/%da%af%d8%b1%d8%a7%d9%81%db%8c%da%a9/